skip to Main Content

Neděle 21. března patří tzv. „Ponožkovému dni“, který patří podpoře lidí s Downovým syndromem. O co se jedná?

Downův syndrom je vrozená chromozomová anomálie, kdy u lidí přebývá 21. chromozom. Každá buňka u osob s Downovým syndromem obsahuje tři 21. chromozomy namísto obvyklých dvou. Za vznik tohoto onemocnění může genetická náhoda a vyskytuje se u lidí ve všech zemích světa. Proč k této anomálii dochází se zatím nepodařilo objasnit. Ročně se v České republice narodí asi 50 dětí s Downovým syndromem. U těchto dětí poté způsobuje disharmonii a pomalejší vývoj, mají typické zdravotní komplikace i mentální opoždění.

Bohužel, pro osoby s Downovým syndromem neexistuje žádná léčba. Je však možná omezit jeho projevy. V minulosti byli tito lidé odsouváni na okraj společnosti, dnes už se přístup okolí mění. Dětem s Downovým syndromem je již poskytována odborná péče, kterou ony samy i jejich rodiny potřebují. Přijetí osob s Downovým syndromem však stále není pro společnost samozřejmostí.

Pro podporu nemocných a jejich rodiny se pořádá Den Downova syndromu. Koná se 21.3. a toto datum odkazuje na podstatu této anomálie, trizomii (ztrojení) 21. chromozomu. Světový den Downova syndromu je příležitostí na poukázání pozitivních i problematických aspektů, které s sebou přináší život s chromozomem navíc a měl by šířit povědomí o tomto onemocnění.

Den Downova syndromu je znám také pod názvem Ponožkový den. A proč zrovna ponožkový den? Ponožky patami k sobě znázorňují chromozom X, který mají lidé s Downovým syndromem navíc. Nošení rozdílných ponožek symbolizuje odlišnost a jedinečnost všech lidí a to, že bychom se měli všichni bez rozdílu respektovat.

Tím, že si lidé oblékají rozdílné ponožky, vyjadřují podporu každému s tímto onemocněním a poukazují na to, že tito lidé mezi námi žijí a potřebují naši pomoc a porozumění. A také naše přijetí, aby i oni mohli žít co možná nejvíce plnohodnotný a spokojený život.

Připojit k ponožkové výzvě se můžete třeba s originálními ponožkami z Dobrodruhé.
Ručně pletené ponožky, které zahřejí a přitom udělají velkou parádu. Originální ručně pletené ponožky, které jsou pleteny z recyklované vlny. Tyto ponožky pletené s láskou jsou dílem několika dam, které chtějí pomáhat a dělat svět lepším.


Jak to děláme? Sbíráme a recyklujeme starou nepotřebnou vlnu nebo recyklujeme staré pletené oblečení. Vlnu pak dáváme do láskyplné péče našich dam pletařek, které s ní umí udělat neuvěřitelné věci – někdy vzniknou čtverce na deky, jindy teplé ponožky, které putují na noční centrum pro lidi bez domova nebo na náš e-shop, kde také pomáhají, protože jejich prodejem finančně podporujeme další aktivity Charity Olomouc

Tak se také připojte k ponožkové výzvě! V tento den si oblečte každou ponožku jinou a projevte solidaritu alespoň tímto symbolickým gestem.

 

Back To Top

Přihlaste se k odběru novinek!